Well now that most of the hustle and bustle of Christmas shopping is over and you have sang the 12 Days Of Christmas a few hundred  times , have you ever wondered what the 12 Days Of Christmas would cost these days? The song highlights 12 gifts for 12 days to give to your true love. And though the gifts are rather old-school and out dated, you might be surprised what you have to shell out.If you were wondering what the price of purchasing every item in the song, all 364 of the them repeated across all the song's verses would set you back over $100,000, lets do the math. Buying just one set of each verse in the song will cost $24,263 and her is how the rest of it breaks down.

  • 12

    Drummers drumming would cost 2,629.90


  • 11

    Pipers Piping would cost 2,427.60 X 2 Verses = 4,844.20

  • 10

    Lords A Leaping would cost $4,766.70 X 3 Verses = 14,300.10

  • 9

    Ladies Dancing would cost $6,294.03 X 4 Verses = 25,176.12

  • 8

    Maids-a-Milking would cost $58 X 5 Verses = 290.00

  • 7

    Swans-a-Swimming would cost $6,300 X 6 Verses = 37,800.00

  • 6

    Geese A Laying would cost $162 X 7 Verses = 1,134.00

  • 5

    Golden Rings would cost $645 X 8 Verses = 5,160.00

  • 4

    Calling Birds would cost $519.96 X 9 Verses 4,679.64

  • 3

    French Hens would cost $150 X 10 Verses = 1,500.00

  • 2

    Turtle Doves would cost $169.99 X 11 Verses = 1,869.89

  • 1

    A Partridge in a Pear Tree would cost $184.99 X 12 Verses = 2,219.88